باز نشر: پازل گمشده |نگاهی اجمالی بر طرح تشکیلاتی شهید بهشتی

پازل گمشده

نگاهی اجمالی بر طرح تشکیلاتی شهید بهشتی

یکی از حلقه‌های مفقوده در طرح های تربیتی عدم وجود یک طرح و برنامه برای سازماندهی وارتقای سطح مهارتی طلاب و دانشجویان است ، شورای راهبردی موسسه فرهنگی و تربیتی طلیعه داران ظهور در همین راستا اقدام به طرح ریزی و برنامه ریزی طرحی با نام «طرح تشکیلاتی شهید بهشتی» کرده است . مصاحبه ذیل با حجت الاسلام سید علی جزایری جهت آشنایی بیشتر با این طرح صورت گرفته است .

سبک زندگی دینی
اهداف طرح شهید بهشتی :
طرح شهید بهشتی دو هدف اصلی و کلان را دنبال می‌کند . اول تربیت کادر متخصص فعالیت‌های فرهنگی (مربیان حلقه‌های تربیتی ، مدیران فرهنگی برنامه های اجرایی ) دوم انسجام و ارتقای سطح معرفت دینی و تحکیم مبنای تفکر اسلامی دوستانی که در سطح آموزش عالی رده‌ی سنی 19 تا 25 سال را دارند.در اصل چیزی که باید اتفاق بیفتد مهندسی زندگی ، سبک زندگی اسلامی بر مبنای تفکر اسلامی است .اکثر کسانی که در طرح شهید بهشتی عضو می شود در حال اشتغال در بازار کار و برخی دیگر ازدواج کرده‌اند؛ خوب ! این‌ها نیاز به ارتباط با یک نهاد دینی به نام مسجد دارند تا سبک زندگی دینی را که در سنین نوجوانی و جوانی در مسجد فرا گرفته اند را تقویت کنند و در این مقطع خاص زندگی‌، با توجه به نیازها یشان بتوانند به مرحله عمل برسانند .

برای چی …!؟
دلیل روی آوردن به طرح شهید بهشتی:
شورای راهبردی موسسه پس از نشست هایی فراوان با موضوع آسیب شناسی طرح انصارالمهدی (عج) متوجه این نکته شد که طرح انصارالمهدی (عج)از لحاظ محتوای مقداری حجیم شده و این امر باعث شده است تمرکز لازم را بر موضوع تربیت وآموزش نداشته باشیم . شورای راهبردی به این نتیجه رسید که طرح تربیت مربی را از طرح انصار المهدی (عج) جدا کرده و افرادی را هم که در طرح مسئولیت ندارند و یا به دلایلی حضور مداوم ندارند را به همراه کارد مجموعه تحت عنوان طرح شهید بهشتی سازمان دهی کنیم.

19تا 25 سال …
مخاطبین طرح شهید بهشتی :
طــرح شـهید بــهشتی برای سـه مخاطـب طـرح و برنامه دراد ( مسئولین تربیتی ، کادر اجرایی و طـلاب     _  و دانشجویان بدون مسئولیت تشکیلاتی)البته ایـن طرح مربوط به رده‌ی 19 تا 25 سـال بوده که نوعاً افراد دانشجو و طـلبه را شامل می شود.   طرح شهید بهشتی در اصل باز سازی طرح‌های گذشته مجموعه با عنوان واحد طلاب و دانشجو است که آن طرح  یک سری معارف خاص  با توجه به نیاز های فردی و اجتماعی فرد را در بر می گرفت  البته یک بخش از دوستان یک سری نیازهای اختصاصی هم دارند که با توجه به اشتغال در فعالیت های تربیتی و فعالیت های فرهنگی نیاز به آموزش متناسب با این فعالیت ها را دارند .

 

چارچوب محکم
برنامه‌های طرح شهید بهشتی :
در این طرح برنامه هایی از قبیل دوره‌های پودمانی ،‌مهارتی ، تربیتی و بعضی از کلاس‌هایی که تحت عنوان جلسات هفتگی برای این افراد در نظر گرفته شده است ،اجرا می شود. که به دلیل همان حجیم شدن برنامه ها در طرح انصار المهدی (عج) به طرح شهید بهشتی منتقل شدند و به دلیل نیاز مخاطب  در این طرح به صورت تخصصی و کامل ارائه می‌گردد .

طرحی برای همه
نحوه‌ی اجرای برنامه‌ها  :
قالب برنامه‌های طرح شهید بهشتی به دو نوع حضوری و غیر حضوری تقسیم بندی می‌شوند که بخش حضوری از جلسات هفتگی و جلسات هیئتی (مناسبتی) تشکیل شده  و برای  دوره‌های پودمانی (دوره‌های فشرده‌ی دو سه روزه با موضوعات متنوع ) و برنامه های غیر حضوری ، استماع نوار و جلسات کتاب در نظر گرفته شده است.

چند قدم تا قله
طرح شهید بهشتی در چه مرحله‌ای است :

طرح در مرحله تدوین می‌باشد اما عملاً طرح از چند ماه پیش در حال برگزاری است البته نه با نام طرح شهید بهشتی ولی برنامه ها همان قالب را دارند . برای مثال برنامه های میعادگاه که جلسات یک بار در ماه بود به مرا سمات مناسبتی تغییر پیدا کرد که از لحاظ برنامه تناسب بیشتری با طرح شهید بهشتی دارد و برنامه های دیگر هم مانند جلسات هفتگی و سیر استماع نوار و سیر کتاب هم در هنگام آغاز طرح شهید بهشتی به آن ملحق می‌شود .
و بعد از تدوین کامل قانون و مقررات و شرایط حضور، طرح شروع به کار می‌کند . که انشاا… طرح شهید بهشتی تا یک یا دو ماه آینده به صورت رسمی اجرا خواهد شد .

فرزند چندم …
جایگاه طرح شهید بهشتی در مجموعه :
از لحاظ تقدیم و تأخر طرح شهید بهشتی بعد از طرح بچه‌های بهشت و طرح انصار المهدی (عج) قرار دارد . که از لحاظ سنی طرح بچه‌های بهشت در رده‌ی سنی کودک و نوجوان و طرح انصار المهدی (عج) جوانان تا 19 سال و دوستان جوان ما از رده‌ی سنی 19 به بالادر طرح شهید بهشتی را قرار می گیرند.