ویژه نامه ولادت علی بن موسی الرضا (عليه‌السلام)

امام رضا( علیه السلام)

« إِنَّ مِنْ عَلاماتِ الْفِقْهِ: أَلْحِلْمُ وَ الْعِلْمُ، وَ الصَّمْتُ بابٌ مِنْ أَبْوابِ الْحِكْمَةِ إِنَّ الصَّمْتَ يَكْسِبُ الْمحَبَّةَ، إِنَّهُ دَليلٌ عَلى كُلِّ خَيْر »

از نشانه هاى دين فهمى، حلم و علم است، و خاموشى درى از درهاى حكمت است. خاموشى و سكوت، دوستى آور و راهنماى هر كار خيرى است.

سالروز ولادت امام رضا (ع)

ولادت

حضرت امام رضا عليه السلام شب جمعه يازدهم ذى القعده در سال 148 هجرى در مدينه طيّبه به دنيا آمد، پدر بزرگوار آن حضرت امام هفتم موسى بن جعفر عليه السلام بود و مادر آن حضرت خانمى بود به نام امّ البنين يا تكتم يا نجمه كه هر سه اسم در تاريخ آمده است.

 

مرحوم مجلسى در مجلّد 49/9 بحار الانوار نقل مى كند از خانمى كه مى گويد: شنيدم از نجمه كه مى فرمود: وقتى به فرزندم على باردار شدم سنگينى حمل را احساس نمى كردم، و وقتى در خواب بودم از داخل شكم خود صداى تسبيح و تهليل و تمجيد خداوند را مى شنيدم، و اين باعث خوف و هراس من شده بود، وقتى كه بيدار مى شدم صدايى نمى شنيدم، زمانى كه رضا به دنيا آمد دست خود را بر زمين گذاشت و سر به آسمان بلند كرد، و لبهاى مبارك خود را حركت مى داد، گويا حرف مى زد، در اين هنگام پدر او موسى بن جعفر (عليه السلام) بر من وارد شد و فرمود: مبارك باد بر تو اى نجمه لطف و كرامت پروردگارت، و سپس فرزندم على را در پارچه اى سفيد پوشاند و در گوش راست او اذان، و در گوش چپ او اقامه گفت، پس از آن آب فرات خواست و كام او را با آب فرات باز كرد و بعد او را به من برگرداند و فرمود: او را بگير كه او بقّية الله در زمين خدا است.

 

اسامى و القاب حضرت

نام آن حضرت «على» بود كه اين نام در ميان دودمان رسول خدا محبوب ترين نام بود، ( نشانه آن ناميدن حضرت امام حسين عليه السلام چند تن از فرزندان خويش را به اين نام است.)كنيه آن حضرت أبوالحسن، و أبوعلى بود.بعض القاب آن بزرگوار عبارت است از: سراج الله، نور الهدى، قرّة عين المؤمنين، رضا، رضىّ، فاضل، صابر، وفىّ، صديق. كه معانى اين القاب عبارت است از: چراغ پروردگار، نور هدايت و راهنمايى، نور چشم مؤمنان، راضى به رضاى خداوند، بخشنده، بردبار، با وفا، دوست. و همچنين پيامبر خدا(ص) او را عالِم آل محمّد(ص) ناميد.

 

میهمان دوستی امام علیه السلام

راوی: یکی از نزدیکان امام رضا علیه السلام

مرد گفت: «سفر سختی بود. یک ماه طول کشید».امام رضا علیه السلام فرمودند: «خوش آمدی!»

«ببخشید که دیروقت رسیدم. بی پناه بودن مرا مجبورکرد که دراین وقت شب، مزاحم شما شوم».

امام لبخندی زدند و فرمودند: «با ما تعارف نکن! ما خانواده ای میهمان دوست هستیم».

در این هنگام روغن چراغ گردسوز فرونشست و شعله اش آرام آرام کم نور شد. میهمان دست برد تا روغن در چراغ بریزد، اما امام دست او را آرام برگرداند و خود، مخزن چراغ را پر کرد. مرد گفت: «شرمنده ام! کاش این قدر شما را به زحمت نمی انداختم».امام در حالی که با تکه پارچه ای، روغن را از دستش پاک می کرد، فرمودند: «ما خانواده ای نیستیم که میهمان را به زحمت بیندازیم».

برخورد امام رضا (علیه السلام ) با مردم

سیره ی اجتماعی و آداب معاشرت حضرت با مردم امام رضا علیه السلام در هنگام معاشرت با مردم، به آن ها بسیار احترام می گذاشتند، هرگز سخن کسی را قطع نمی کردند، بسیار متواضع بودند و به مهمان احترام می گذاشتند. هم چنین نمونه های بسیار دیگری نیز از این دست در سیره اجتماعی ایشان وجود دارد.

وقتی نزد مردم می آمد خود را برای ایشان مرتب می کرد.
هرگز با زبان کسی را نیازرد.
هرگز سخن کسی را قطع نمی کرد.
هرگز حاجت آن را که می توانست، رد نکرد.
در مقابل همنشین خود، پای را دراز نمی کرد و مقابل وی تکیه نمی داد.
دیده نشد که قهقهه بزند، بلکه خنده ی حضرت تبسم بود.
به معطر کردن خویش به ویژه هنگام حضور در جمع مردم علاقه داشت.
بسیار به دیگران خدمت می کرد و صدقه می داد و این کار را بیشتر در شب های تاریک انجام می داد.
بسیار متواضع بود؛ آورده اند روزی در حمام، مردی که امام را نمی شناخت، به ایشان گفت: مرا کیسه بکش، حضرت شروع کرد به کیسه کشیدن او، وقتی مردم، حضرت را به او معرفی کردند بسیار عذر خواست ولی حضرت ضمن دلداری به او به کیسه کشیدن ادامه داد.
به میهمان بسیار احترام می گذاشت، روزی میهمانی نزد حضرت آمد و تا شب نزد حضرت ماند، در این هنگام، چراغ منزل دگرگون شد آن مرد خواست چراغ را درست کند، ولی حضرت مانع شد و خود آن را اصلاح نمود و فرمود: ما میهمان خود را به کار نمی گیریم.

منبع: کتاب حکایت آفتاب

 

[audio_mp3 url=”http://dl.taliedaran.ir/heyat/96/Milad-Emam-Reza-96/Banifateme-Milad-Emam-Reza-95-02.mp3″]

[button_link size=”medium” src=”http://dl.taliedaran.ir/heyat/96/Milad-Emam-Reza-96/Banifateme-Milad-Emam-Reza-95-02.mp3″]دانلود[/button_link]

 

[audio_mp3 url=”http://dl.taliedaran.ir/heyat/96/Milad-Emam-Reza-96/Bazri-Ayam-Milad-Emam-Reza1395-005.mp3″]

[button_link size=”medium” src=”http://dl.taliedaran.ir/heyat/96/Milad-Emam-Reza-96/Bazri-Ayam-Milad-Emam-Reza1395-005.mp3″]دانلود[/button_link]

 

ولادت علی ابن موس الرضا

 

برای مشاهده تصویر در ابعاد اصلی ، روی تصویر بالا و یا اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده تصویر مناسب برای پس زمینه موبایل اینجا کلیک کنید

 

ولادت علی ابن موسی الرضا

 

برای مشاهده تصویر در ابعاد اصلی ، روی تصویر بالا و یا اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده تصویر مناسب برای پس زمینه موبایل اینجا کلیک کنید

 

 

برای مشاهده تصویر در ابعاد اصلی ، روی تصویر بالا و یا اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده تصویر مناسب برای پس زمینه موبایل اینجا کلیک کنید