برگ برنده

در ادامه یادداشت های تربیتی حجت الاسلام کسایی با عنوان های حلقه گمشده در کار فرهنگی و روش های تبلیغ دین  با سومین یادداشت از این موضوع با ما همراه باشید.

برگ برنده

دینِ فطری بزرگ‌ترین امتیازی در دست مبلغین دینی است. دینِ فطری، همان‌طور که غریزه و طبیعت مادی، انسان را به سمت خواب و خوراک می‌کشد. انسان را به سمت ارزش‌ها و امور فرا مادی (معنوی) هم می‌کشاند؛ لازم نیست در مدارس به دانش آموزان تعلیم دهیم که غذا بخورید، بخوابید و…؛ چون طبیعت انسان به دلیل نیازهای مادی است به دنبال این امور است.

 

خداوند عزیز نیز علاقه و گرایش ذاتی انسان را با پایه‌گذاری فطرت انسان، به سمت خوبی‌ها و حقایق و ارزش‌ها قرار داده است. عالم ذر از اولین عالمِ خلقت، روح و فطرت انسان است. همان عالمی که گرایش و علاقه و نیاز برای حرکت به سمت شکوفایی استعدادهای فطری را خدا در سرشت انسان نهاد.

 

لذا خداوند عزیز خطاب به نبی اکرم می‌فرماید: إِنَّما أَنْتَ مُذَکِّرٌ…* تو تنها یادآوری کننده هستی. یعنی انسان‌ها به دلیل بی‌اهمیتی به گرایش‌های فطری خود و تمرکز بر علاقه‌مندی‌های مادی خود، فراموش می‌کنند نیازهای عمیقی در وجود خود علاوه بر نیازهای سطحی و مادی دارند. تنها برگ برنده ما برای سخن با نسل امروز جهت معرفی دین، فطرت است. به جوان بگوییم خودت را بشناس، راه زندگی‌ات را پیدا می‌کنی.

 

در سبک زندگی غربی و غیر ایمانی، محوریتِ ، فرار از خود است. می‌گساری، اعتیاد، موسیقی‌های راک و تند، قرص‌های آرام بخش و… همه برای فرار از خود است. برای فرار از راهِ گاهاً سخت پیشروی انسان است.

فطرت، خانه ی خدا در دل ما انسان‌هاست. خدا با زبان فطرت با ما حرف می‌زند. برای تبلیغ دین فقط لازم از زبان فطرت را یاد بگیریم. زبان فطرت یعنی بدانیم همه انسان‌ها ۵ گرایش فطری دارند.

  • حقیقت‌طلبی
  • فعل اخلاقی
  • زیبا طلبی
  • پرستش و ستایش موجود برتر
  • خلق و ابداع

اگر جوان را متوجه کنیم؛ نه بر اساس نیاز بلکه به خاطر گرایش‌های انسانی و فطریِ خودت علاقه به کار اخلاقی، علم جویی، ستایش موجود برتر (خدا)، و …. داری. این همان دینِ فطری است؛ دین فطری نیاز به آموزش ندارد فقط نیاز به یادآوری دارد.

 

اساساً تفاوت انسان و سایر موجودات همین گرایش‌های مقدس است. انسان می‌تواند نظام ارزشی داشته باشد اما حیوانات خیر. حیوان تمام افکار و افعالش به دلیل نیازهایش هست. اما انسان هر آنچه که عاملِ حرکت خود را از نیاز به‌سوی گرایش‌های باارزشش سوق دهد، انسان‌تر می‌شود. خدا را به دلیل بهشت و جهنم عبادت نکند بلکه تنها نگذارد آهنِ قلبش که زنگ بزند، خودبه‌خود مغناطیسِ موجود برتر (خدا) او را به‌سوی خود جذب می‌کند.

لذا نماز می‌خواند، چون دوست دارد؛ لذت می‌برد، او را به‌سوی معشوق و محبوب می‌کشاند.جاذبه ی انرژی بی‌دلیل در درون ما انسان‌ها گذاشته نشده است.

حجت الاسلام ایمان کسایی

*آیه 21 سوره غاشیه