با بازی می شود آدم تربیت کرد

حجت‌الاسلام و المسلمین جزایری : با توجه به سال‌ها فعالیت در حوزه کودک و نوجوان ، اشکال و کمبودی را در کار فرهنگی و تربیتی نوجوانان در حوزه بازی‌های مخصوص این قشر احساس می‌کردم . البته اقداماتی در این زمینه انجام شده بود ولی هیچ کتاب و یا عنوان دیگری با موضوع تربیتی در بازی‌های گروهی به نگارش در نیامده بود و منتشر نشده بود .

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد طاهر جزایری ، نویسنده کتاب بازی‌های گروهی و اردویی در گفت‌وگو با حلقه وصل در خصوص چرایی نگارش این کتاب گفت: با توجه به سال‌ها فعالیت در حوزه کودک و نوجوان، اشکال و کمبودی را در کار فرهنگی و تربیتی نوجوانان در حوزه بازی‌های مخصوص این قشر احساس می‌کردم. البته اقداماتی در این زمینه انجام شده بود ولی هیچ کتاب و یا عنوان دیگری با موضوع تربیتی در بازی‌های گروهی به نگارش در نیامده بود و منتشر نشده بود.

وی منبع این کتاب را تجربیات شخصی خود و افراد دیگر عنوان کرد و اظهار داشت: به واسطه حضور در برنامه‌های اردویی که بنده و دیگر دوستان داشتند، تجارت مختلفی را کسب کردیم که سعی شد در قالب کتاب ارائه کنیم.

نویسنده کتاب بازی‌های گروهی و اردویی افزود: این کتاب در سه فصل تهیه و تدوین شده است که اهمیت بازی برای نوجوان و اهدافی که می‌توان برای آن در نظر گرفت را شامل می‌شود.

جزایری به اهمیت بازی برای نوجوانان اشاره کرد و اظهار داشت: ذیل بازی می‌توان برای کودکان و نوجوانان آموزش را لحاظ کرد و صفات و روحیاتی مانند شجاعت، صبر و همچنین مضامین اخلاقی را به شیوه مستقیم و غیر مستقیم آموزش داد.

وی با بیان اینکه در ابتدای معرفی هر بازی در کتاب اهداف آن را بیان کرده‌ایم، گفت: در فصل دیگری از کتاب، به تلفیق بازی‌ها پرداخته‌ایم که می‌توان آنها را در قالب جدول نیز اجرا کرد تا تلفیقی از هوش و بازی‌های قدرتی باشد.

این فعال فرهنگی در پایان به استقبال از این کتاب اشاره کرد و عنوان کرد: استقبال از کتاب در اهواز خوب بوده است اما با توجه به اینکه تنها دو هفته از انتشار آن می‌گذرد در شهرهای دیگر هنوز مورد توجه قرار نگرفته است.

گفتنی است کتاب بازی‌های گروهی و اردویی توسط موسسه طلیعه‌داران ظهور شهرستان اهواز و در تیراژ 1000 نسخه برای استفاده مراکز تربیتی و مساجد و مخصوص سنین 12 الی 18 سال منتشر شده است.

[subscribe2]