معرفی کتاب ویژه مقطع ابتدایی و متوسطه اول به مربیان تربیتی و والدین-بخش دوم

یکی از کارهایی که مراکز آموزشی و تربیتی اعم از مدارس و مساجد و حتی خانواده در رابطه با  دانش‌آموز باید انجام دهند علاقه‌مند کردن او با کتاب و کتاب‌خوانی است که کمبودش در همه‌ی مقاطع به‌وضوح دیده می‌شود، که البته از فواید ایجاد این روحیه (مطالعه) می‌توان به تربیت اشاره کرد.

برای مثال می‌توان به‌وسیله مطالعه کتب شهدایی روحیه ایثار و شهامت و ازخودگذشتگی را در او ایجاد کرد رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه‌ای در مورد اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی می‌فرمایند: « کتاب مجموعه‌اى است از محصولات یک فکر، یک اندیشه، یک ذوق، یک هنر؛ مجموعه‌اى است از یافته‌هاى یک یا چند انسان.

ما خیلى باید مغتنم بشماریم که از محصول فکر آحاد گوناگون بشر استفاده کنیم؛ این کارى است که کتاب به ما تقدیم می‌کند، هدیه می‌کند؛ این هدیه‌ى کتاب به ماست. »

لذا با توجه به این مسئله‌ی مهم در نظر داریم باهدف ایجاد روحیه مطالعه و در ضمن آن امر مهم تربیت، تعدادی کتاب در قالب معرفتی و داستانی متناسب با مقطع ابتدای و متوسطه اول به مربیان تربیتی و والدین عزیز به صورت هفتگی معرفی کنیم :

 

معرفی کتاب ویژه دانش آموزان مقطــع ابتـــدایی

1- خدا، پول ، بچه ها

مولف: غلامرضا حیدری ابهری

 

[su_row][su_column size=”1/2″ center=”no” class=””]

این کتاب با توجه به رهنمودهای اقتصادی رهبر معظم انقلاب در سال های اخیر تالیف شده تا مسائل اساسی که مورد توجه رهبر انقلاب است از کودکی به فرزندان آموزش داده شود.
این کتاب که در 7 فصل تالیف شده است در نظر دارد تا مفاهیم اقتصادی را از منظر اسلام به کودکان آموزش دهد.
«پول»، «کسب و کار»، «خرید و فروش»، «اسراف و صرفه جویی»، «کمک به فقیران»، «پرسش های گوناگون» و «زنگ ضرب المثل ها» عناوین فصل های هفت گانه این کتاب است. نویسنده در هر فصل مرتبط با آن فصل سوالاتی را طرح کرده و پاسخ های آنها را عنوان کرده است.

[/su_column]

[su_column size=”1/2″ center=”no” class=””]

خدا، پول ، بچه ها

 

[/su_column][/su_row]

2- بزرگ مردان باوفا

 مولف : شمسی وفایی

[su_row][su_column size=”1/2″ center=”no” class=””]

کودکی با نام سمانه هر شب پای صحبت پدربزرگش که در حمله نظامیان کشور عراق، به وطنش ایران شیمیایی شده، با گوشه ای از خصوصیات مردان بزرگ روزگارش آشنا می شود.
هر خاطره با یک سرگرمی به پایان می رسد. پدربزرگ سمانه در لابه لای خاطراتش به یاد مردان با وفا و یاران فداکار امام حسین(علیه السلام) می افتد و درس هایی را که شهدا و رزمندگان این زمان از شهدای کربلا گرفته اند، برای نوه اش بیان می کند.
نتیجه پایانی کتاب، امید به جهانی شدن اسلام را در قلب کودکان پرورش می دهد.

[/su_column]

بزرگ مردان با وفا

[su_column size=”1/2″ center=”no” class=””]

 

معرفی کتاب ویـژه مقطـع متوسطـه اول

1- مجموعه داستان های راز مسجد سنگی (دوره 12 جلدی)

مولف: بهروز واثقی

[su_row][su_column size=”1/2″ center=”no” class=””]

این مجموعه کتاب مصور که برای گروه سنی (ج) و (د) نوشته شده، دربردارنده داستان های مذهبی و آموزنده برای کودکان و نوجوانان است و هر جلد به روایت داستان یکی از امامان معصوم (ع) اختصاص دارد. علاوه بر این در هر جلد از این کتاب ها ،یکی از مهارت های زندگی متاثر از زندگی امامان شیعه به کودکان و نوجوانان آموزش داده می شود.
ماجرای کلی این مجموعه از این قرار است که بچه های یک روستا، هرگاه با مشکلی مواجه می شوند به مسجد سنگی پر راز و رمزی که در نزدیکی شان وجود دارد می روند و در آنجا پیرمردی مهربان، آنان را با استفاده از الگو و سیره امامان و پیشوایان دینی(ع) راهنمایی می کند.
آموزش مهارت های تدبیر، موقعیت سنجی، فرصت سنجی، هدفمندی، علم گستری، قضاوت صحیح، ارتباط موثر، مدیریت امکانات و فرصت ها، فداکاری، امیدواری، اعتماد کردن و شناخت ولی خداوند بر روی زمین، از جمله مهارت هایی است که در جلد اول تا آخر این مجموعه در قالب داستان هایی از پیامبر وائمه اطهار اززبان افراد مختلفی که در این مسجد سنگی هستند روایت می شود.

[/su_column]

 

 

 

راز مسجد سنگی

 

[su_column size=”1/2″ center=”no” class=””]

 

2-مجموعه ی کتا بهای روزهای انقلاب

[su_row][su_column size=”1/2″ center=”no” class=””]

مجموعه کتاب که روایت هایی از روزهای پر تلاطم انقلاب می باشد. این مجموعه مناسب رده سنی نوجوان می باشد.

[/su_column]

 

 

روز های انقلاب

[su_column size=”1/2″ center=”no” class=””]