نقش فضا سازی محیط مدرسه در آموزش و تربیت اسلامی

در سال‌های اخیر با توجه به رشد روزافزون روش‌های آموزشی، محیط مدارس به عنوان یک ابزار کمک آموزشی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.محیط یادگیری مؤثر، محیطی است که در کنار مؤلفه‌های دیگر تأثیرگذار در امر آموزش مانند برنامه درسی، آموزگاران و… تأثیر مهمی در امر آموزش و تربیت اسلامی داشته باشد. در محیط آموزشی توجه به نیازهای فیزیکی و روانی دانش آموزان موجب فراهم آوردن فضایی می‌شود که افراد در آن احساس راحتی دارند و میزان عوامل محیطی که موجب حواس پرتی می شود به حداقل می‌رسد.

در دهه‌های اخیر تحقیقات فراوانی پیرامون تأثیر محیط بر یادگیری انجام شده است. ایجاد رغبت و حس علاقه‌مندی به محیط آموزشی، از عوامل مؤثر در برداشت دانش‌آموزان از محیط مدرسه و نهایتاً پیشرفت تحصیلی آنان است. دوران کودکی و نوجوانی زمانی است که محیط می تواند در شکل گیری شخصیت هر انسان تاثیرات زیادی بگذارد. کودکان و نوجوانان مدت‌زمان زیادی را در محیط‌های آموزشی و مهمترین آنها در مدرسه می‌گذرانند. نباید نقش فضا‌سازی محیط های آموزشی را در این مورد فراموش کرد.

مدارس به عنوان مهم ترین فضاهای در تربیت اسلامی، نقش به سزایی در افزایش یادگیری ایفا می‌کند. از این رو فضاسازی محیط‌هایی مناسب در راستای تکامل همه جانبه‌ی دانش آموزان، یک ضرورت است. این فضاسازی حتی می‌تواند در روند آموزش به یاری معلمان بیاید و روش‌های تازه آموزش را میسر سازد.

حضور دانش‌آموزان در محیطی بانشاط با رنگ بندی مناسب به آنها در فهم آموزشی و دینی کمک شایانی می‌کند. از این رو یکی از دغدغه های مدیران مدارس مرکز استعداد های ناب ایجاد فضایی با نشاط و تربیتی برای دانش‌آموزان به عنوان آینده سازان جامعه است.

با توجه به این موضوع و به بهانه باز گشایی مدارس و ماه مهر نگاهی خواهیم داشت نمونه‌هایی از فضاسازی‌های  مدارس مرکز استعداد های ناب و به خصوص کلاس های درس، با ما همراه باشید و نمونه های متفاوت با آنچه تا کنون تجربه کردید ببینید.

لازم به ذکر است که مرکز استعدادهای ناب شامل دبستان پسرانه بهشت صابرین، دبستان دخترانه شهدای رضوان، دبستان دخترانه بهشت قرآن، دبیرستان پسرانه استعداد های ناب صالحین می باشد.

[su_heading size=”21″ margin=”50″]دبستان و پیش دبستان پسرانه بهشت صابرین[/su_heading]

 

[su_heading size=”21″ margin=”50″]دبستان و پیش دبستان دخترانه بهشت قرآن[/su_heading]

 

 

[su_heading size=”21″ margin=”50″]دبستان و پیش دبستان دخترانه شهدای رضوان [/su_heading]