قرآن کریم با خط واضح

توضیحات

در دهه های اخیر به دلایل متعددی رسم الخط قرآنی ایرانی به حاشیه رفته و قرآن با رسم الخط عثمانی و سبک عربی به طور گسترده‌ای جایگزین آن شده است. قرآن با خط عثمان طه در کنار تمام مزایای خوبی که دارد بیشتر  برای کشور های عربی و عثمانی قابل استفاده است و با هنر سبک و سلیقه‌ی ایرانی و سواد فارسی سازگاری چندان زیادی ندارد.

از طرفی با پیشرفت تکنولوژی‌های خط، چاپ، نرم افزار و سخت افزارها و لوازم الکترونیکی مربوط به حوزه چاپ و نشر در جهان غرب، علم تایپوگرافی و طراحی قلم نیز به تناسب صنعت آن پیشرفت کرده و تکامل یافته که در نتیجه سازگاری و همگونی بسیار قابل توجهی برای خط لاتین و انگلیسی رقم خورده است.

اما در خاورمیانه تکامل خط‌ها و فونت‌ها به صورت بومی اتفاق نیفتاده و عمده‌ی فونت های رایج امروزی حاصل و دستاورد شرکت‌های تکنولوژی غربی بوده که برای پشتیبانی و خدمات محصولات خود در خاورمیانه به زبان عربی و فارسی توسعه داده اند و سایر کارهای انجام شده نیز بر پایه‌ی همین خروجی‌ها بوده است که خود عاملی بوده تا نگارش قرآن در نرم‌افزارها و استفاده از انعطاف و ظرفیت بالای آنها در امر چاپ قرآن به نحو احسن امکان پذیر نباشد.

 

[quote]خط واضح: خطی خوانا، ساده، امروزی و ایرانی برای قرآن کریم[/quote]

قلم واضح

در حال حاضر آن قسمت از موانع روان‌خوانی قرآن که مربوط به خط آن است ناشی از دو عامل عمده و مهم است:
اول: در نیم قرن اخیر به دلایل متعددی رسم الخط قرآنی ایرانی به حاشیه رفته و قرآن با رسم الخط عثمانی و سبک عربی به طور گسترده‌ای جایگزین آن شده است. قرآن با خط عثمان طه که به دلیل سایر مزایای خوب خود از جمله ختم هر صفحه به آیه، جزء بندی‌های دقیق بیست صفحه‌ای، یکپارچگیی و یکنواختی و… در کشور گسترش یافته، بیشتر برای کشور های عربی و عثمانی قابل استفاده است و با هنر سبک و سلیقه‌ی ایرانی و سواد فارسی سازگاری چندان زیادی ندارد.

دوم: با پیشرفت تکنولوژی‌های خط، چاپ، نرم افزار و سخت افزارها و لوازم الکترونیکی مربوط به حوزه چاپ و نشر در جهان غرب، علم تایپوگرافی و طراحی قلم نیز به تناسب صنعت آن پیشرفت کرده و تکامل یافته که در نتیجه سازگاری و همگونی بسیار قابل توجهی برای خط لاتین و انگلیسی رقمم خورده است. اما در خاور میانه تکامل خط‌ها و فونت‌ها به صورت بومی اتفاق نیفتاده و عمده‌ی فونت های رایج امروزی حاصل و دستاورد شرکت‌های تکنولوژی غربی بوده که برای پشتیبانی و خدمات محصولات خود در خاورمیانه به زبان عربی و فارسی توسعه داده اند و سایر کارهای انجام شده نیز برر پایه‌ی همین خروجی‌ها بوده است که خود عاملی بوده تا نگارش قرآن در نرم‌افزارها و استفاده از انعطاف و ظرفیت بالای آنها در امر چاپ قرآن به نحو احسن امکان پذیر نباشد.
به همین منظور تیم طراحی قلم از متخصصین طراز اول کشوری و از اولین نسل و فارغ التحصلان رشته‌ی طراحی قلم در ایران، اقدام به تحقیق، طراحی و پیاده‌سازی خطی قرآنی با پنج مشخصه‌ی کلیدی زیر کرده اند:

خوانایی و وضوح

خواندن صحیح، آسان و روان قرآن

زیبایی و سادگی

حاصل تلاش هنرمندان جوان و با انگیزه

برپایه خط های فارسی و هنر ایرانی

ساده برای خواندن قرآن توسط ایرانیان و فارسی زبانان

قرانی و رسمی

الهام گرفته شده از خطوط قرآنی و تاریخی

متناسب با فضای دیجیتال و پیکسلی

قابلیت استفاده در نرم افزارها و فضای وب

[button_link size=”large” src=”http://www.taliedaran.ir/product/%D9%82%D8%B1%D8%A2%D9%86-%DA%A9%D8%B1%DB%8C%D9%85-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%86/”]جهت خرید این محصول کلیک کنید[/button_link]