فرزندم را در مدرسه دور از خانه ثبت‌نام کنم یا نزدیک؟

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد طاهر جزایری مسئول مرکز استعداد های ناب در این یادداشت کوتاه (فرزندم را در مدرسه ی دور از خانه ثبت‌نام کنم یا نزدیک؟)به سه نکته را به والدین جهت انتخاب مدرسه خوب برای فرزندان بیان می کند.

فرزندم را در مدرسه ی دور از خانه ثبت‌نام کنم یا نزدیک؟به سه نکته در انتخاب مدرسه باید توجه کرد.


1. مدرسه باید دارای معلمین و مربیان خوبی باشد.

معلمین و مربیان نباید اهل تنبیه باشند. باید الگوی خوب و مناسبی برای دانش‌آموز باشند. این ملاک در مقاطع پایین مانند پیش‌دبستان و دبستان بسیار حائز اهمیت است.


2. فضای عمومی مدرسه خوب باشد.

ممکن است درجایی معلم و مربیان خوبی داشته باشند اما دانش‌آموزانی که تجمیع شده‌اند در این مجموعه دانش آموزان آسیب‌زایی باشند (سطح فرهنگی دینی پایینی داشته باشند)


3. برنامه‌های خوبی داشته باشند.

مدرسه باید برای دانش آموزان 9-10 ساله برنامه نماز را داشته باشد. کتاب‌های درسی به‌تنهایی برای رشد تربیتی کافی نیست و نیاز به مکمل دارد که مدرسه باید در کنار برنامه‌های عمومی پایه با برنامه‌ریزی مناسب جهت برگزاری برنامه‌های مناسبتی و تربیتی به این امر مهم بپردازد.


اما یک سؤال اینکه می‌توان فرزند را در مدرسه نزدیک به خانه که کار علمی خوب انجام می‌دهد اما کار فرهنگی نمی‌کند ثبت‌نام کرد؟
با لحاظ کردن شرایطی این مدرسه مناسب است:
پدر و مادر باید بتوانند یک مکمل خوب در کنار مدرسه قرار دهند؛ مثلاً فرزند را در نمازهای جماعت و نمازهای جمعه شرکت دهند، او را در مراسم‌های دینی و مذهبی را حاضر کنند.
اما اگر این مدرسه ازلحاظ فرهنگی منفی است یعنی در رفتار دانش آموزان هیچ نظارتی نیست و هیچ قاعده و قانونی ندارد یا خانواده‌ها، خانواده‌های مناسبی نیستند؛ این مدرسه مناسب نیست.
باید این نکته را گفت که اگر در دورترین منطقه شهر مدرسه‌ای باشد که ویژگی‌های ذکرشده بالا را داشته باشد باید فرزندمان را آنجا ثبت‌نام کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد طاهر جزایری