مصاحبه با مسئول مرکز استعداد های ناب صالحین در مورد اجرای یک طرح تربیتی در خانه

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی طلیعه داران ظهور، “حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد طاهر جزایری” مسئول مرکز استعدادهای ناب صالحین در مصاحبه خود به معرفی “طرح تربیتی نظارت خانواده در خانه” که در مدرسه استعداد های ناب صالحین در حال برگزاری می باشد پرداخت.

مسئول تربیتی استعدادهای ناب صالحین با اشاره به ضرورت اجرای چنین طرحی در مورد چگونگی و نحوه برگزاری طرح گفت :با توجه به وارد شدن فضای مجازی به جامعه ما و هم چنین مشغله های بیرون از خانه والدین ، وقت ارتباط و معاشرت در خانه بین اعضای خانواده کمتر شده است.طرح نظارت تربیتی خانواده در خانه بهانه ای است برای ارتباط بیشتر والدین و فرزندان ، تا خلاء هایی که با وجود فضای مجازی در جامعه ایجاد شده است بر طرف گردد.

طرح نظارت تربیتی درخانه در چهار مرحله تنظیم شده است مرحله اول این طرح همیاری در خانه است . که شامل فعالیت های خاصی مانند ؛ شست و شوی ظرف ها ، خرید خانه ، جارو کشیدن و مطالعه غیر درسی می شود. کادر برگزاری طرح برای ایجاد انگیزه در دانش آموزان و دادن بهانه دست والدین ، جهت انجام این کار امتیازاتی در نظر گرفته اند . زمان برگزاری این طرح  در ایام تعطیلات آخر هفته می باشد که والدین در کنار فرزندان خود هستند و می توانند برای ارتباط بیشتر یک برنامه ریزی مناسبی داشته باشند .

[quote]هدف کلی مدرسه استعدادهای ناب صالحین پرورش دانش آموز، مومن و انقلابی است.[/quote]

مدرسه استعداد های ناب صالحین

وی در پاسخ به این سوال که” دلیل فعالیت شما، در زمان خارج از مدرسه، و در خانه چیست ؟” گفت:هدف کلی مدرسه استعدادهای ناب صالحین پرورش دانش آموز، مومن و انقلابی است. دانش آموزی که عاری از آسیب های اجتماعی باشد. دانش آموزی که بتواند با خانواده و دوستان خود روابط اجتماعی مناسبی برقرارکند. هدف ما تربیت دانش آموز صرفاً نخبه نیست. بله می شود این طرح را فقط در مدرسه اجرا کرد. ولی ما ضلع اصلی تربیت یعنی خانواده را در مدرسه نداریم. بنابراین مجبور به اجرای چنین طرح های هستیم تا والدین هم در این امر ما را یاری کنند.

سید محمد طاهر جزایری در پاسخ به این سوال که”اجرای این طرح از نظر قوانین آموزش و پروش مشکلی ندارد؟” گفت: در قانون سند تحول آموزش و پرورش بخشی در نظر گرفته شده است که والدین هم در امر تربیت با مدرسه و اولیای مدرسه همکاری داشته باشند. ما از این ماده قانونی استفاده کردیم و برای زمان های خارج، مدت زمان مدرسه با همکاری انجمن اولیا و مربیان برنامه ریزی کردیم.

 

ایشان در پاسخ به این سوال که ” آسیب های اجرای این چنین طرحی چیست ؟ “گفت: بزرگترین مشکل ما تجربه نداشتن والدین و حتی کادر برگزار کننده طرح در مورد فضای مجازی است . کادر برگزار کننده طرح با بررسی هایی که انجام داده است فقط قادر به پیش بینی آسیب های احتمالی است . ممکن است در حین برگزاری طرح با آسیبی مواجه شویم که از قبل آن را پیش بینی نکرده ایم و این تنها به دلیل عدم تجربه کادر برگزاری و خلاء فعالیت در چنین فضای است . که انشاالله این مشکلات هم برطرف می گردد.

[quote]ما منکر آسیب های فضای مجازی نمی شویم . اما چیزی هست، که در حال حاضر در جامعه ما وجود دارد. بنابر گفته مقام معظم رهبری مدظله العالی “برای چیزی که هست، برنامه ریزی داشته باشید”.[/quote]

مسئول تربیتی مدرسه ناب صالحین در پاسخ به این سوال که ” اقدماتکادر برگزار کننده، برای جلوگیری از آسیب های فضای مجازی چیست؟” بیان کرد: ما منکر آسیب های فضای مجازی نمی شویم . اما چیزی هست، که در حال حاضر در جامعه ما وجود دارد. بنابر گفته مقام معظم رهبری مدظله العالی “برای چیزی که هست، برنامه ریزی داشته باشید”. و این برنامه ریزی و مدیریت ما است که این آسیب ها را کاهش می دهد. با اجرای این طرح به والدین و فرزندان می گویم که بی مهبا وارد فضای مجازی نشوید و دلیل مناسب و زمان مشخصی برای ورود به این فضا داشته باشید.

 

حجت الاسلام و المسلمین جزایری در پایان با بیان اینکه، نکته ی کلیدی در این طرح، مدیریت فضای مجازی است؛ گفت: یک توصیه برای کسانی که می خواهند طرح نظارت تربیتی خانواده در خانه را اجرا نمایند. نکته کلیدی که در این طرح به آن توجه شده است مدیریت فضای مجازی می باشد که یکی از رکن های اساسی این طرح است. ما باید از این تکنولوژی جدید که در جامعه به وجود آمده است که در حال حاضر در جهان هم به آن توجه می شود، برنامه ریزی داشته باشیم. اگر برای این فضا برنامه ریزی نکنیم دیگرانی هستند که برای دانش آموزان ما  برنامه ریزی می کنند. و آن زمان است که ضربات جبران نا پذیری به ما وارد می شود. پس ما باید پیش قدم باشیم تا از این خطرات جلوگیری کنیم.

برای والدین هم یک نکته که خیلی هم برای خودشان و فرزندان شان مشکل آفرین است آموزش و آگاهی نداشتن والدین به این فضا و نبودشان در کنار فرزندان است.