تئاتر میدانی چرا مرگ بر تو به روایتی دیگر…(به روز زسانی در 1 دی ماه)

به گزارش مجموعه فرهنگی طلیعه داران ظهور؛ دانش آموزان دبیرستان استعدادهای ناب صالحین به مناسبت فرار رسیدن 13 آبان و تسخیر لانه جاسوسی تصمیم به برگزاری تئاتری با موضوع جنایات آمریکا علیه ایران گرفتند.

بعد از اجرای تئاتر برای عموم مردم در تاریخ 12 آبان ماه با توجه به استقبال فراوانی که از این نمایش شد . مسئولین برگزار کننده وعده اجرای مجدد این برنامه را به علاقه مندان دادند.

اجرای مجدد تئاتر میدانی چرا مرگ برتو ؟USA در ابتدا برای تاریخ 15 و 16 آذر ماه برنامه ریزی شده بود که اخبار هواشناسی احتمال بارندگی در آن تاریخ را اعلام نمود. تاریخ جدید اجرا به هفته بعد یعنی 22 و 23 آذر ماه موکول گردید.

تئاتر «چرا مرگ برتو » که از چندین قسمت تشکیل شده است روایت گر دلیل مبارزه ما با ستمگری و ظلم در جهان است و از وقایع اول انقلاب و خشونت های رژیم پهلوی میگوید. نگاهی به از خود گذشتگی های شهیدان و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس می اندازد و تأثیر دخالت های آمریکا در منطقه خاورمیانه و شکل گیری گروه تروریستی داعش را بیان میکند و از حماسه آفرینی دلیرانه مدافعان حرم و نقش این رشادت ها در امنیت کشور می گوید.

رسانه های خبری مختلفی اجرای تئاتر دانش آموزی دبیرستان استعدادهای ناب صالحین را با روش های مختلفی پوشش دادند. که قبل تر در بخش های دیگر، اخبار آن در وبسایت مجموعه فرهنگی طلیعه داران ظهور منتشر شده است.(جهت مشاهده کلیک کنید)

 

در این بخش خبری علاوه بر روش های مرسوم اطلاع رسانی و پوشش خبری از برنامه های که قالباً به صورت تصویری و ویدئویی می باشد. نوع دیگری از روایت یک خبر را به شما ارائه می دهیم .

بعد از چند روز که از اجرای برنامه گذشت افراد و شخصیت های مختلفی نظر خودشان و یا خاطرات خود را که از تئاتر میدانی چرا مرگ برتو ؟USA داشتند برای ما ارسال کردند.

اشاره به این نکته در اینجا حائز اهمیت است که یادداشت های ارسالی بدون تغییرات و ویرایش املایی درج شده اند .

 

حاشیه نویسی بر تئاتر (چرامرگ برتو ؟ USA) از زبان حجت الاسلام سید علی جزایری ( مسئول مجموعه فرهنگی طلیعه داران ظهور)

بسم الله الرحمن الرحیم

هنر تربیتی،هنر مسجدی

سابقه استفاده از قالب تئاتر در فعالیت های تربیتی و ابلاغ پیام های انقلابی و دینی به دهه شصت در مسجد حجازی باز میگردد تجربه ای موفق و موثر که توسط دهه هشتادی های مجموعه طلیعه داران ظهور تکرار شد.

بهره گیری از روش های موثر و جذاب و غیر مستقیم در دنیایی که مخاطبین به شدت متاثر از رسانه های متنوع‌اند، از ضرورت های حوزه تربیت مسجدی است.

نمایش میدانی و دانش آموزی “چرا مرگ بر تو”که به همت مرکز استعدادهای ناب به ویژه کادر پرورشی و تربیتی دبیرستان ناب صالحین خلق گردید از ویژگی های تربیتی مثبتی برخوردار بود. از جمله سادگی در اجرا و دوری از پیچیدگی های مرسوم صحنه های تئاتر ،روحیه جهادی ، دشمن شناسی و مراجعه دادن دانش آموزان به منابع تاریخی انقلاب در ضمن کار و تربیت در صحنه از محاسن برجسته این فعالیت بوده است.

نمونه ای فاخر، مسجدی و قابل ارائه به مساجد که میتواند تحرک در فضای خموده تربیتی ایجاد نماید و رقیبی جدی برای جذابیت های برون مسجد باشد. این فعالیت به همت کادر تربیتی دبیرستان ناب صالحین وابسته به مرکز استعداد های ناب و با حمایت عزیزان دلسوز در نهادهای فرهنگی و آموزشی خلق گردید که ضمن قدردانی از توجه و تلاش همه عزیزان از زحمات دبیر پرورشی جناب آقای طرفیانی و مدیر دبیرستان و مبلغین تربیتی به ویژه تشکر میکنم.

 

و سپاس ویژه از ۷۰ دانش آموز خوب نمایش “چرا مرگ بر تو”

موفقیت شما را در میدان علم و اخلاق از خداوند خواستارم.

خدا قوت، خسته نباشید.

سیدعلی جزایری

مجموعه فرهنگی طلیعه داران ظهور

24/آذرماه/۹۷

به روز رسانی شده در 1 دی ماه 

حاشیه نویسی بر تئاتر (چرامرگ برتو ؟ USA) از زبان حجت الاسلام سیبویه ( مدیر دبیرستان استعدادهای ناب صالحین)

یکی از آفت های جامعه ما شکاف فکری و فرهنگی نسل های سوم و چهارم با نسل های آغازین انقلاب و عدم آگاهی آنها از حوادث و اتفاقات تاریخ معاصر خود است.
که مهمترین دلیل آن عدم توجه مراکز تربیتی و آموزشی به استفاده از روشهای جذاب برای انتقال این مفاهیم و روحیات و بسنده کردن به فعالیت هایی شعاری و تکراری صرفا جهت رفع مسئولیت و برای مستند سازی و ارائه گزارش به دستگاه های مافوق می باشد.فعالیتهایی که اگر ضد تبلیغ و مضر نباشند قطعا هیچ سودی نخواهند داشت!
بچه های دبیرستان استعدادهای ناب صالحین
امسال به راهپیمایی  سیزده آبان نرفتند! اصلا آن روز بچه ها را زودتر به کلاس فرستادم و در جواب دانش آموزانی که فقط به بهانه فرار از درس پیگیر حضور در راهپیمایی بودند گفتم که قطعا بلندی صدای اراده و علم ما بیشتر از این فریادهاست!
مرگ بر آمریکا نگفتند ولی سه ماه مفاهیم و دلایل استکبار ستیزی را باهم تمرین کردند و صدای مقاومت و فریاد مرگ بر آمریکایشان را به خانه ها ،محله و دوستانشان رساندند و حالا خیالم راحت است که اگر رسانه ای از یکی از دانش آموزان مدرسه ام بپرسد چرا  مرگ بر آمریکا ؟ اقلا یک ربع حرف برای گفتن دارد!

پرده های تاتر شامل : ساواک،ناو وینسنس،لانه جاسوسی،جنگ تحمیلی،هسته ای،داعش و نقش آمریکا در این جریانات بود. که هر دانش آموز باید نسبت به پرده ای که در آن بازی میکرد ابتدا مطالعه و تحقیق کرده و سپس قسمتهایی از دیالوگ را خودش تنظیم میکرد.

بالا رفتن آگاهی بچه ها نسبت به بخش هایی از تاریخ معاصرشان
بالارفتن اعتماد بنفس
کشف و شکوفایی استعدادهای هنری
احساس شخصیت
نشاط
ارضای حس دیده شدن (در نوجوانان) و… قسمتهایی از اهداف و دستاوردهای این تاتر زیبا بود.

۷۰ نفر از دانش آموزان درگیر این تاتر بودند که اکثر آنها اولین اجرای خود را تجربه میکردند.

آقای کورش زارعی بعد از دیدن تاتر،تلفنی به یکی از مسئولین مربوطه با حالت تعجب میگفت:دانش آموزانی که تا حالا آموزش تاتر ندیدن ۱۰۰ دقیقه تاتر در فضای مدرسه با امکانات محدود اجرا کردند و ما تا آخر نشستیم و دیدیم و لذت بردیم.

 

 

حاشیه نویسی بر تئاتر (چرامرگ برتو ؟ USA) از زبان حجت الاسلام محمد پلو زاده (مسئول مرکز هنری رسانه ای کوثر)

دانش آموزان دبیرستان استعدادهای ناب صالحین در این دو شب گل کاشتند .
آفتاب غروب کرده بود، که رسیدیم به مدرسه ابتدا و انتهای خیابان مدرسه جای پارک نبود، با ورود به مدرسه متوجه شدم چه غوغا و هیاهویی بین کادر مدرسه و تئاتر برپاست.

هر کسی از یک طرف می‌آمد و دنبال کسی می‌گشت و هماهنگی های پایانی را انجام میدادند. با بلند شدن صدای اذان همه بچه ها مهیای اقامه نماز جماعت در حیاط مدرسه شدند، حس و حال جالبی بود، در دکور روبرویی سنگری درست شده بود با این تابلوهای چوبی‌ای که رویش نوشته بود «بسیجی ، خستگی را خسته کرد» ، که موقع نماز حس می‌کردید در جبهه های جنگ هستید،و آن دانش آموزان با لباس خاکی (که لباس تئاتر بود) در لابلای نمازگزاران حضور داشتند، ناخودآگاه ذهن انسان منعطف به جبهه میشد. بگذریم …

استرس را می‌شد در چهره همه دانش آموزانی که در تئاتر بازی میکردند، مشاهده کرد. وقتی که رفتم پیش کارگردان تئاتر، دیدم او هم دست کمی از بچه ها ندارد و مدام این و آن را پیگیری می‌کند که فلانی (یادت نره کِی نور رو خاموش کنی، کِی موسیقی پخش بشه، کِی دیالوگت رو بگی و …(در همین اوضاع بلاخره مهمان ویژه برنامه وارد مدرسه شد ، و همه بچه ها به سمت درب مدرسه هجوم آوردند ، در لابلای پچ پچ های بچه ها متوجه شدم که یکی میگوید ( اِ بچه ها این همونی نیست که تو یوزارسیف بازی میکرد) دیگری می‌گفت (آره دیگه تازه فهمیدی ، این همونی که یوسف رو میندازه تو چاه) ، و بعدی می‌گفت ( نخیرم ، اصن اینطوری نبود ، این لاوی بود ، از همون اول هم نمی‌خواست بذاره برادراش این کار بکنن، بعداً هم خیلی پشیمون شد) .بچه ها و افراد حاضر شاید ایشون رو بیشتر در چهره‌های متفاوت و گریم‌های متفاوت سریالهایی همچون یوسف پیامبر ، کیمیا و … دیده بودند، اما باید گفت که آقای کوروش زارعی ، این بازیگر انقلابی ، رئیس بخش هنرهای نمایشی حوزه هنری کل کشور هم بود. با بچه ها خیلی گرم می‌گرفت و تقریبا با همه عکس یادگاری می‌انداخت .۱۵ دقیقه مانده به شروع تئاتر بود که تقریبا نیمی از تماشاچیان آمده بودند. بعضی از پدر و مادرهای دانش آموزان رو میدیدید که خیره به قد و قامت نوجوانشان در هیبت و لباس بسیجی های زمان جنگ می‌نگریستند و حتما در دلشان قربان و صدقه اش می‌رفتند.خب برنامه رأس ساعت ۷:۳۰ شروع شد، ابتدا مجری و قاری نوجوان برنامه شروع کردند و نوبت اجرای تئاتر شد، صحنه ها یکی بعد از یکی ادامه داشتند، و هیچ کس دوست نداشت که صحنه ها و لحظات جذاب و مهیج این تئاتر را ازدست بدهد. من فقط لحظه ای از این نمایش را برایتان میگویم ، آن هم آن لحظه ای که داعشی ها وارد جمعیت می‌شوند و با خنجر ها و قمه های از غلاف بیرون آمده و اسلحه هایشان ، الله اکبر گویان از میان مردم عبور می‌کردند تا به روی صحنه بروند. ترس را در چهره دختربچه های خردسال می‌توانستید ببینید، حتی بعضی پدر و مادرها نمیتوانستند جلوی گریه بچه هایشان را بگیرید و لحظاتی مجبور به ترک نمایش می‌شدند. ( البته در حین ثبت نام تئاتر این نکته قید شده بود که حضور کودکان زیر ۷سال توصیه نمی‌شود)همان جا بود که یاد مدافعان حرم شهرمان شهیدان رشیدپور و قناد پور افتادم ، یاد شیخ مصطفی خلیلی و قربانی افتادم ، یاد کجباف و دریساوی و … افتادم؛و ارزش کاری که آنها کردند و جانی که در راه اسلام دادند تا اشک از چشمان این کودکان سرازیر نشود و حس خوب امنیت را در آغوش پدران و مادرانشان تجربه کنند ، آری اگر نبودند مدافعان حرم …خدا رو شکر میکنیم به خاطر جوانان غیور سرزمین و انقلابمان .
در پایان قسمتی از بیانات امام خامنه‌ای «مدظله العالی» را پیرامون تئاتر بخوانیم:
« تئاتر، هنر چندین زبانه و زبان رسا و بلیغ در نمایاندن ظریف‌ترین اندیشه‌ها و عواطف بشری در میان ما قدر ناشناخته مانده و در خور توانایی آن، به خدمت آرمان‌های والا و زیبایی‌های انقلاب گرفته نشده است.»

«تئاتر میدانی چرامرگ برتو ؟ USA » تجربه موفق و نمایشگر تلاش صمیمانه بچه ها بود و از نمونه های کم نظیری بود که دانش‌آموزان یک مدرسه آن را رقم زدند و آینده مطلوبی را برای آن نوید می‌دهد. مضمون شیوا و تکنیک قوی و ارائه بلیغ، مجموعه کاملا هنرمندانه‌ای را از این اثر فراموش نشدنی پدید آورده بود. به امید گسترش تولید آثار هنریِ انقلابی در سراسر کشورمان.
یاعلی

محمد پلوزاده۱۳۹۷/۰۹/۲۳

 

حاشیه نویسی بر تئاتر (چرامرگ برتو ؟ USA) از زبان معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری اهواز
‌‌‌

دهه هشتادی ها به میدان نبرد با نظام سلطه آمده اند
احمد سراج  امشب به همراه پسرم که متولد دهه نود است به دیدن نمایش تئاتری رفتیم که کارگردانش جوان دهه هفتادی و بازیگرانش ۴۰ نفر نوجوان دانش آموز دهه هشتادی بودند .
در یک محیط دانش آموزی و در یک حیاط مدرسه وبا کمترین امکانات ،تئاتریبه نمایش درآمد که با زبان هنر به سوالی پاسخ داد که بسیاری از به اصطلاح روشنفکران جامعه از پاسخ به آن عاجزند
” چرا مرگ بر تو ” نام تئاتری بود که بازیگران دهه هشتادی و کارگردان دهه هفتادی (آقای طرفیانی ) آن با زبان گویای هنر شواهد جنایات آمریکا و نظام سلطه را به نمایش گذاشتند.و طرفداران تفکر لیبرالی را در نشان دادن یک چهره بزک کرده از آمریکا نا امید کردند .
نیروهای جوان و نوجوان انقلابی با زبان هنر به ویژه تئاتر که مدتهاست مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی است به نبرد با نظام سلطه آمده اند و بار دیگر نشان خواهند داد که تفکر انقلابی در هر میدانی پیروز و موفق است .
احمد سراج جمعه ۲۳ آذر

 

 

حرف دل بازیگر سکانس سینا..سینا..! در تئاتر (چرامرگ برتو ؟ USA)

رضا غلامی قدم قدم رفتم و در رو باز کردم… جالب بود… از امکاناتی که داشتن معلوم بود که آقای طرفیانی میخواد یه چیزه معنوی قدرتی بده بیرون. خب سر تمرین رفتم و مثل دفعه قبل اصلا قرار نبود من توی این تئاتر باشم، تئاتر خوبی داشتن. خونه که رفتم گوشیم زنگ خورد- الو؟ بله؟! سلام…- سلام و علیکم… آقا رضا یکی از بچهای تئاتر از نقشی که داشته خوشش نمیاد… از طرفی شما به جمعیت زیاد آشنایی داری و من نمیتونم ریسک کنم بیا و بجاش اجرا کن.
دهنم نیمه باز موند… باز هم منو شوکه کرد… یعنی دوباره حس خوبه تئاتر رو میتونم حس کنم… خوشحال شدم زیاد… وقتی رفتم برای تمرین بهم گفتن سلام آقای سینا تعجب کردم سینا کیه دیگه؟گفتم:سلام نفر بعدی: سلام آقای سینا سینا سینا سینا کیه دیگه آخه البته کسانی بودن که منو اونجا علم الهدی هم صدا میکرد کسی منو رضاغلامی نمی شناخت.

وقتی از آقای طرفیانی پرسیدم گفت که نقش شما:شهید مدافع حرم عباس علی علیزاده است چند دقیقه سکوت محض کردم و گفتم باشه خوبه دوباره شهدا دوباره یک شهید دیگه وقتی از دفتر زدم بیرون فقط آسمون رو نگاه کردمو گفتم: شهدا ببخشید!حالا چطوره بریم سر وقت اجرا روز دوم اجراکه تمامی وسایل ها حاضر بودن حس تئاتر رو بالاتر برد همه نقش آفرینی خودشونو بخوبی اجرا کردن . اما……نوبت به من رسید اینطور بود که منو مهدی از در ورودی لبیک یا زینب میگیم و وارد میشیم .

اومدم لبیک بگم بعد از این که گفتم احساس کردم این لبیک بلند من صدای خودم نبودصدایی زیبا بود متعلق به مردی حداقل 35 ساله نوبت به وصیت کردن رسید اقرار نمیکنم و این یه دروغ نیست موقع اجرا توی اون نور سبز رنگ چهره دیدمم علوم نبودن ولی احساسم بهم گفت: عباس و حسین آری! خودشون بودن

شهدا رو بچسبید از اونا بخوایین و طلب کنین مطمئن باشین جواب میگرین

باتشکر از عباس و حسین! یادداشت نقش مدافع حرم

 

 

حرف دل بازیگر ساواک و داعش

آقای طرفیانی چند بار سر صف اعلام کرد دانش‌آموزانی که علاقه دارند برای تئاتر شرکت کنند، ب