گفت و گو با حجت الاسلام سید محمد طاهر جزایری مسئول مرکز استعداد های ناب

حجت‌الاسلام سید محمد طاهر جزایری مسئول مرکز استعداد ناب در گفت گو با روابط عمومی مجموعه فرهنگی طلیعه‌داران ظهور با اشاره به اینکه این مرکز اقدام به تأسیس پیش‌دبستان و دبستان دخترانه اسلامی نموده است اظهار داشت؛ یکی از ویژگی‌های یک مدرسه خوب وجود یک کادر خوب و مربیان و معلمان خوب در مدرسه است.

وی در پاسخ به این سؤال که نحوه شکل‌گیری مرکز چگونه بود گفت؛ در همان ابتدای آغاز فعالیت مجموعه فرهنگی طلیعه‌داران ظهور در اهواز باوجوداینکه در آن زمان در معاونت پژوهش فعالیت‌های خیلی خوبی مرتبط درزمینۀ نوجوانان انجام‌شده بود؛ اما مشکلات و موانعی دررسیدن به هدف تربیتی مجموعه که تربیت یک جوان مؤمن انقلابی است، وجود داشت و آن قرار نگرفتن قطعات اصلی جورچین تربیت، یعنی خانواده، جامعه و مدرسه در کنار هم بود. به همین دلیل مجموعه فرهنگی طلیعه‌داران ظهور جهت پر کردن این خلأ و ایجاد یک محیط خاص برای تربیت نوجوان مؤمن انقلابی اقدام به تأسیس مرکز استعدادهای ناب نمود.

 

مسئول مرکز استعدادهای ناب در پاسخ به این سؤال که مرکز فعالیت رسمی خود را در چه زمانی آغاز نمود گفت؛ جرقه فعالیت مرکز استعدادهای ناب از سال 90 با شروع کار تحقیقاتی در این زمینه و کسب مجوزهای لازم از آموزش و پروش زده شد. این مرکز با راه‌اندازی دبیرستانی به این عنوان، رسماً فعالیت جدی خود را از سال 93 آغاز نمود.

 

حجت‌الاسلام سید محمد طاهر جزایری در پاسخ به این سؤال که در حال حاضر چه تعداد مجموعه زیر نظر مرکز می‌باشند گفت؛ مرکز استعدادهای ناب در یک‌چشم انداز 10 ساله قصد دارد که مجتمع‌های آموزشی اسلامی شامل تمامی مدارس، مراحل آموزشی را تأسیس نمایند. این مرکز در سال سوم تأسیس خود علاوه بر دبیرستان پسرانه  استعدادهای ناب صالحین اقدام به راه‌اندازی پیش‌دبستان و دبستان دخترانه شهدای رضوان نمود است.

 

ایشان در پاسخ به این سؤال که هدف شما از راه‌اندازی دبستان دخترانه چیست گفت؛ما برای تحقق یک جامعه اسلامی باید به تمام افراد یک جامعه توجه کنیم. در شهرستان اهواز برای پسران در این زمینه فعالیت‌های خوبی انجام‌شده است اما متأسفانه با توجه به اهمیت تربیت مادران و دختران اسلامی در جهت رسیدن به یک جامعه اسلامی، برای دخترخانم‌ها فعالیت جدی و چشم‌گیری انجام‌نشده است. از این حیث ما بر آن شدیم تا یک کار ویژه‌ای برای دختران در اهواز انجام دهیم.

 

[quote] یکی از ملاک‌های ما انتخاب افرادی است که علاوه بر تخصص مهارت، علم ارتباط و کار با کودک را داشته باشند و از ویژگی‌های و نیازهای کودک در سنین مختلف آگاهی داشته باشند.[/quote]

 

وی در پاسخ به این سؤال که رویکردهای آموزشی و تربیتی پیش‌دبستان و دبستان دخترانه شهدای رضوان چست گفت؛ یکی از ویژگی‌های یک مدرسه خوب وجود یک کادر خوب و مربیان و معلمان خوب در مدرسه است. دبستان شهدای رضوان هم در جهت رسیدن به این امر گزینش‌های فراوانی جهت انتخاب معلمان و مربیان مجرب و متخصص انجام داده است. یکی از ملاک‌های ما انتخاب افرادی است که علاوه بر تخصص مهارت، علم ارتباط و کار با کودک را داشته باشند و از ویژگی‌های و نیازهای کودک در سنین مختلف آگاهی داشته باشند.

 

وی در ادامه بابیان اینکه هدف اصلی ما تربیت جوان مؤمن انقلابی است افزود؛به‌طورکلی برنامه‌های که پیش‌دبستان و دبستان دخترانه شهدای رضوان از دیگر مدارس متمایز می‌کند تربیت کودک مسلمان خلاق مسئولیت‌پذیر خردورز مولد فعال و پرتلاش می‌باشد که بر این اساس می‌توان به موارد  زیر اشاره کرد.

  • رشد علمـی ، آمـوزشـی و توان فـکری با روشـهای نـویـن
  • پرورش خلاقیت های ذهنی و هوش عملی
  • رشد مهارت های فردی، اجتماعی و تقویت اراده
  • رشدِ اخلاق و ادب اسلامی و تربیت دینی

حجت‌الاسلام جزایری مسئول مرکز استعدادهای ناب در پایان گفت؛ از یکی از معصومین علیهم السلام روایت شده است؛ “که در زمان ظهور امام زمان عج چند تن از یاران ایشان را بانوان تشکیل می‌دهد”. هدف ما در دبستان دخترانه شهدای رضوان این است که به آن آرمانهای بانوان مهدوی برسیم.